Prof. Dr. Tansel Ünsaldı

Prof. Dr. Tansel ÜNSALDI 1948 yılında Kıbrıs’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kıbrısta tamamladı. 1972 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Uzmanlık eğitimini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda yaptı. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve travmatoloji Anabilim Dalında kurucu uzman olarak çalıştı. 1983 yılında Doçent, 1988 yılında Profesör ünvanını aldı. Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek okulunun kurucu müdürlüğünü yaptı. Bu okul ülkemizde ilk defa Optisyen Teknikerliği ( Gözlükçülük) programının eğitimine başladı.

 

Çocuk cerrahisi konusunda özellikle Gelişimsel Kalça Çıkığı ve Serebral Palsi üzerine yoğunlaştı. Bugüne kadar 900′ün üzerinde gelişimsel çocuk kalça çıkığı ile 500′ün üzerinde Serebral Palsi’li çocuğu ameliyat etti. Profesör Doktor Tansel ÜNSALDI hayatta en keyif aldığı anları yürüyemeyen bir SP’li veya Polio’lu çocuğun yürüdüğünü görmek olarak tanımlamaktadır. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi bünyesinde birçok görev üstlendi. Rektör yardımcılığı, Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Cerrahi Bilimler Başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu.

 

Prof. Dr. Tansel Ünsaldı 1993 yılında bebeklerin kalça çıkığı tedavisinde uyguladığı yeni bir cerrahi teknik konusunda Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Birliği (SİCOT) tarafından dünya ikinciliği ödülünü aldı. Bugün ülkemizde ve dünyada başarı ile kullanılan ve Patenti kendisine ait olan femur ve tibia kırıklarında kullanılan çivi ve ameliyat setlerini geliştirdi. YÖK tarafından tıp fakültelerinde okutulmak üzere seçilen Ortopedi ve Travmatoloji ders kitabını yazdı. Ülkemizde tıp fakültelerinden mezun binlerce hekim ortopedi ve travmatolojiyi bu kitaptan okudu. Üniversitelerde okutulan İlk Yardım ders kitabını hazırladı. Ortopedi ve Travmatoloji alanında yayınlanmış pek çok kitaba bölüm yazarlığı yaptı. Profesör Dr. Tansel ÜNSALDI’nın ortopedi ve travmatoloji alanında ulusal ve uluslar arası yayınlanmış toplam 106 tane makalesi, 70 tane Orijinal Olgulara Dayalı Yayını, 8 tane Derlemesi ve 98 tane Bildirisi vardır.

 

Bilimsel Dernek Üyelikleri;  

Ulusal Dernekler: *Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği  

Uluslararası Dernekler: *EFORT ( Avrupa Ortopedi ve travmatoloji Birliği) *SICOT (Dünya Ortopedi ve travmatoloji Birliği)  

Ödül Dünya Ortopedi ve Travmatoloji Birliği ( SİCOT) Seul Kongresinde Araştırma dalında Dünya İkinciliği ödülü  

Kitapları  

*Ortopedi ve Travmatoloji Ders Kitabı (4. baskı- Güneş Kitabevi, Ankara)
*İlk Yardım Ders Kitabı (3. Baskı Cumhuriyet Üniversitesi Yayınları No:65)
*Ortopedik Özürler ve Sivasta yapılan 5 ayrı araştırmanın sonuçları
(Cumhuriyet Üniversitesi yayınları No:32)
*Diğer Vertebra Artritleri (Bölüm Yazarı) (Editör Prof. Dr. Rıdvan EGE ; Bölüm -23 S :965-971 THK Basımevi)
*Bazı İskelet Hastalıklarında Kalça Sorunu (Bölüm Yazarı) (Editör Prof. Dr. Rıdvan EGE ; Bölüm -18 S :589-600 THK Basımevi)